DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Hokejbal

   

Hokejbal je jeden z najpríbuznějších športov ľadovému hokeju. V zahraničí je známy aj ako street hockey, street ball hockey či hockeyball. 

Hlavným rozdielom medzi ľadovým hokejom a hokejbalom je, že hráči po ihrisku nejazdia na korčuliach, 

ale sa pohybujú po ihrisku v športovej obuvi. 

Nehrá sa s pukom, ale so špeciálnou plastovou loptičkou oranžovej farby, 

ktorú sa hráči snažia dostať do súperovej bránky za pomoci hokejok. 

Povrch ihriska je tvorený asfaltom, prípadne betónom alebo špeciálnym plastovým povrchom. 

Hracia plocha je ohraničená mantinelmi z tvrdeného plastu.

Názorná ukážka hokejbalového ihriska

        

Pravidlá

Pravidlá hokejbalu sú podobné pravidlám ľadového hokeja. Najväčším rozdielom je pravidlo tzv. plávajúce modrej čiary. To znamená, že akonáhle loptička prejde cez útočnú modrú čiaru a nieje pískane postavenie mimo hru, rozšíri sa útočné pásmo až na červenú čiaru. Ak sa loptička dostane za čiaru červenú, útočné pásmo sa zmenší a je opäť ohraničovanie modrou čiarou. Ďalšou odlišnosťou je, že je zakázaný bodyček, ktorý je trestaný 2 minútami. 

Hokejbalové ihrisko má podobný tvar ako ihrisko hokejove. Je 52 metrov dlhé a 26 metrov široké. Rozmiestnenie čiar a bodov na vhadzovanie je rovnaké ako v hokeji. Brána je 1,22 metra vysoká a 1,83 metra široká. 

V priebehu hry sa na ihrisku vyskytuje maximálne 6 hráčov z jedného tímu (5 hráčov v poli + 1 brankár). Hráči sa počas hry môžu kedykoľvek striedať z hráčskej lavice, ale striedajúci hráč sa musí nachádzať v pomyselnej zóne, ktorá je vymedzená dĺžkou striedačky a vzdialenosťou 3 metrov od mantinelu. Striedajúci hráč nesmie zasahovať do hry, než dôjde k vystriedaniu. 

Základný hrací čas hokejbalového zápasu spravidla trvá 3x15 minút čistého času. Medzi jednotlivými tretinami je 10 minútová pauza. Stretnutie sa začína vhadzovaním uprostred hracej plochy a je zakončené po 45 minútach záverečným hvizdom rozhodcu. Ak je stav nerozhodný po riadnom hracom čase, väčšina zápasu sa predlžuje. V extralige mužov sa ide séria piatich samostatných nájazdov. Ak je aj po samostatných nájazdoch stav stretnutia nerozhodný, skončí zápas remízou. 

Fauly a tresty v hokjebale sú takmer rovnaké ako v hokeji. Medzi nepovolené herné činnosti patrí vrazenou na ohradenie, pád pod nohy, krosček, držanie, držanie palice, hákovanie, kopnutie, faul kolenom, podrazenie, nešportové správanie, zdržiavanie hry a mnoho ďalších zakázaných činností pri hre. V hokejbal je 8 druhov trestov: 
Menší trest - 2 min 
Menší trest pre hráčsku lavicu - 2 min 
Väčší trest - 5 min 
Osobný trest - 10 min 
Osobný trest do konca stretnutia 
Trest v hre 
Trestné strieľanie 
Disciplinárny trest